Zasiedzenie stanowi instytucję prawną dzięki której osoba nieposiadająca tytułu prawnego do rzeczy, a będąca jej samoistnym posiadaczem nabywa prawa, które faktycznie wykonywała jak właściciel przez określony w ustawie okres czasu.

Prawa podlegające zasiedzeniu

Zasiedzeniu podlegają jedynie tylko takie przedmioty, które stanowią całość i mogą być przedmiotem odrębnego prawa własności.

Przez zasiedzenie można nabyć m.in.:

  • prawo własności nieruchomości (lokale, grunty, budynek);
  • prawo własności ruchomości (np. telefon, samochód, maszyny itd.);
  • ograniczone prawa rzeczowe (prawa na rzeczy cudzej np.: służebność, spółdzielcze prawo do lokalu, użytkowanie wieczyste).

Przesłanki zasiedzenia

Zasiedzenie nieruchomości:

  • nieprzerwane posiadanie samoistne nieruchomości przez okres 20 lat (w dobrej wierze) lub 30 lat (w złej wierze);
  • w przypadku nieruchomości rolnej zasiedzieć ją może jedynie rolnik indywidualny.

Zasiedzenie ruchomości:

  • nieprzerwane posiadanie samoistne rzeczy przez okres 3 lat;
  • posiadanie nie może być wykonywane w złej wierze;
  • zasiedzenie nie dotyczy rzeczy wpisanych do rejestru utraconych dóbr kultury.

Posiadanie samoistne

Posiadanie samoistne polega na władaniu rzeczą jak właściciel. Oznacza to, że posiadacz samoistny wykonuje wszelkie prawa  i obowiązki związane z własnością danego obiektu. 

Najczęstszymi sposobami na wykazanie faktu pozostawania posiadaczem samoistnym w postępowaniu o zasiedzenie jest przedłożenie w sądzie dowodów w postaci dokumentów m.in. uiszczania należności publiczno-prawnych związanych z rzeczą (podatek od nieruchomości, podatki lokalne), utrzymywania rzeczy (przeprowadzone remonty, opłaty za odbiór odpadów, dostawa mediów); fotografii potwierdzających fakt samoistnego posiadania; a także zeznań świadków.

Dlaczego warto powierzyć swoją sprawę o zasiedzenie adwokatowi?

Sprawy o zasiedzenie wiążą się z koniecznością dokonania dokładnej analizy stanu prawnego nieruchomości oraz stanu faktycznego związanego z jej posiadaniem. Jednocześnie na etapie sporządzania wniosku o stwierdzenie zasiedzenia należy prawidłowo udowodnić swoje twierdzenia co do osoby posiadacza, a także okresu posiadania samoistnego. Wskazać również należy, że na potrzeby postępowania o zasiedzenie niezbędnym jest również zgromadzenie obszernej dokumentacji związanej z przedmiotem zasiedzenia, co wymaga żmudnej pracy z dokumentami oraz koniecznością występowania do różnych organów czy sądów celem ich pozyskania.

Ponad powyższe wskazać należy, iż we wniosku należy w sposób prawidłowy wskazać osobę, która nabywa daną rzecz lub prawo na podstawie zasiedzenia. Przepisy regulujące okres niezbędny do zasiedzenia ulegały zmianie na przestrzeni ostatnich lat, a fakt doliczania okresu posiadania poprzednika wnioskodawcy może wpłynąć na to, kto faktycznie zasiedział własność danej rzeczy lub prawa.

Powierzenie sprawy o zasiedzenie kancelarii adwokackiej zapewnia kompleksową obsługę, w ramach której to zespół kancelarii może uzyskać niezbędne dokumenty oraz dokonać ich analizy. Sporządzenie wniosku przez adwokata pozwoli również przyspieszyć postępowanie przed sądem, bowiem prawidłowe złożenie wszelkich niezbędnych wniosków dowodowych na pierwszym etapie postępowania sprawia, że często przebiega ono szybciej i sprawniej.

KONTAKT Z ADWOKATEM