Testament stanowi dokument, w którym osoba go sporządzająca rozporządza swoim majątkiem na wypadek swojej śmierci.
Rodzaje testamentów:
Testament może zostać sporządzony w następujących formach:
– testament holograficzny – testament sporządzony w całości pismem ręcznym przez spadkodawcę, podpisany oraz opatrzony datą jego sporządzenia;
– testament notarialny – testament sporządzony przed notariuszem;
– testament allograficzny – testament sporządzony przez spadkodawcę w formie ustnej złożony wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego w obecności co najmniej dwóch świadków.
Ustawa przewiduje również testamenty szczególne, do których zaliczamy:
– testament ustny – jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków;
– testament podróżny – podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków.
Wskazać należy, że ustawodawca uregulował w sposób szczegółowy wymogi formalne warunkujące uznanie danego testamentu ważnym, jak i dokonał określenia cech osób, które nie mogą być świadkami sporządzenia testamentu.
Powyższe regulacje, niejednokrotnie nie znane spadkodawcom, którym testujący (przyszły spadkodawca) nie uczynił zadość stanowić może podstawę do stwierdzenia nieważności testamentu.. W przypadku stwierdzenia nieważności testamentu dziedziczenie następuje według zasad ogólnych określonych w ustawie kodeks cywilny.
Zakres usług związanych z testowaniem:
Zespół kancelarii świadczy usługi na każdym etapie postepowania spadkowego. W ramach pomocy prawnej doradzimy Państwu podczas sporządzania testamentu czy będziemy towarzyszyć podczas czynności u notariusza.
Podczas konsultacji prawnych omówimy praktyczne zastosowanie takich instytucji jak:
– powołanie do spadku;
– zapis windykacyjny;
– zapis zwykły;
– polecenie;
– ustanowienie wykonawcy testamentu.
Kancelaria adwokacka reprezentuje klientów w postepowaniach o unieważnienie testamentu czy uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia.
Dlaczego warto powierzyć swoją sprawę kancelarii adwokackiej?
Skorzystanie z pomocy prawnej adwokata zarówno na etapie sporządzania testamentu jak i na etapie jego realizacji lub postępowania o jego unieważnienie pozwala na dobranie odpowiednich do potrzeb Klienta działań prawnych.
Prawidłowe sporządzenie testamentu zagwarantuje pewność jego wykonania w przyszłości. Natomiast w przypadku dostrzeżenia uchybień w testowaniu zespół kancelarii przeprowadzi Państwa przez proces związany z unieważnieniem testamentu oraz uzyskaniem należnego spadku po spadkodawcy.