Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód może zostać orzeczone przez sąd w sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Wskazać jednak należy, iż ustawodawca przewidział przesłanki, których ziszczenie się może stanowić przeszkodę do uzyskania rozwodu. 

Przesłankami negatywnymi są sytuacje, w których:

– w wyniku rozwodu mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków;

– rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a małżonek pozwany nie wyrazi zgody na rozwód.

Ponad powyższe sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wydanie takiego orzeczenia byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Sąd orzekając rozwód orzeka czy do rozkładu pożycia doszło z winy małżonków, a jeżeli tak, to którego z nich. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jakby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Rozwodu żądać może każdy z małżonków wytaczając powództwo o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, również małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.

Orzeczenie rozwodu

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o opiece nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. 

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Na zgodny wniosek stron sąd może zaniechać orzekania w zakresie regulacji kontaktów z małoletnimi.

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Ponad powyższe, na wniosek jednego z małżonków, sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego pod warunkiem, że orzeczenie w tym zakresie nie spowoduje nadmiernego wydłużenia czasu trwania postępowania.

Dlaczego warto powierzyć swoją sprawę kancelarii adwokackiej?

Sprawy o rozwód wiążą się z wielkimi emocjami, które niejednokrotnie nie pozwalają stronom na prawidłową ocenę sytuacji prawnej. Jednocześnie poziom emocji nie pozwala klientom na podjęcie prawidłowych i najkorzystniejszych dla nich działań prawnych.

Strach czy zdenerwowanie wpływają na sposób składania zeznań czy w skrajnych przypadkach paraliżują osoby zeznające przed sądem co sprawia, że klienci nie zeznają wszystkich kwestii ważnych z punktu widzenia toczącego się postępowania. 

Powierzenie sprawy rozwodowej adwokatowi ma za zadanie zapewnienie reprezentacji strony w sposób zapewniający prawidłowy przebieg postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem dobra rodziny i dziecka.

KONTAKT Z ADWOKATEM