Świadczenie alimentacyjne zostało ustanowione celem zapewnienia osobie uprawnionej zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych – środków utrzymania oraz wychowania.

Osobami zobowiązanymi do świadczenia alimentacyjnego są krewni w linii prostej (np. ojciec, matka, dziadkowie) oraz rodzeństwo.

Alimenty na dziecko

Obowiązek alimentacyjny względem dziecka obowiązuje do czasu, aż dziecko będzie w stanie samodzielnie się utrzymać lub dochody z jego majątku będą pozwalały na samodzielne zaspokojenie potrzeb życiowych.

Wobec powyższego świadczenie alimentacyjne na rzec dziecka nie jest związane z jego wiekiem, lecz możliwościami osiągania dochodu na samodzielne utrzymanie się – stąd okres pobierania nauki, również studiów, stanowi czas, kiedy dziecko uprawnione jest do ubiegania się i egzekucji alimentów.

Świadczenie alimentacyjne może być wykonywane poprzez zapewnianie utrzymania i wychowania dziecka. Podejmowane osobiście działania wpływają na wysokość świadczenia, stąd rodzic niepodejmujący takich działań lub podejmujący je w mniejszym wymiarze, może zostać zobowiązany do łożenia alimentów w wyżej kwocie, niż osoba podejmująca osobiste starania w wychowanie potomka.

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Wskazać jednak należy, że w sytuacji, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Wobec powyższego rozwodnik, który nie jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego nie zawsze musi pozostawać w niedostatku, aby uzyskać świadczenie alimentacyjne.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

KONTAKT Z ADWOKATEM