Posiadaczowi rzeczy przysługuje roszczenia o przywrócenie posiadania przeciwko każdej osobie, która samowolnie naruszyła posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie posiadania nastąpiło. Co ważne wskazać należy, że zgodnie a art. 344 ustawy Kodeks cywilny roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.

Warto podkreślić, że przedmiotem posiadania mogą być również służebności. Wobec powyższego każda osoba, która faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym służebności jest jej posiadaczem i w oparciu o art. 344 ustawy kodeks cywilny może zwrócić się do sądu o przywrócenie tego posiadania oraz o zaniechanie naruszania tegoż posiadania w przyszłości.

Dlaczego warto powierzyć swoją sprawę o przywrócenie posiadania adwokatowi?

Sprawy o przywrócenie posiadania wiążą się z koniecznością dokonania dokładnej analizy stanu prawnego oraz stanu faktycznego związanego z posiadaniem danej rzeczy, stąd przed podjęciem pierwszych kroków warto skorzystać z porady adwokata. Jednocześnie na etapie sporządzania pozwu należy prawidłowo udowodnić swoje twierdzenia, co do faktu posiadania rzeczy przed jej przejęciem przez inną osobę. 

Powierzenie sprawy o przywrócenie posiadania oraz zakazania jego naruszania w przyszłości kancelarii adwokackiej zapewnia kompleksową obsługę postępowania na wszystkich jego etapach. Sporządzenie pozwu przez adwokata pozwoli również przyspieszyć postępowanie przed sądem, bowiem prawidłowe złożenie wszelkich niezbędnych wniosków dowodowych na pierwszym etapie postępowania powinno przełożyć się na ilość posiedzeń, a tym samym skrócić postępowanie.