Podział majątku wspólnego jest dopuszczalny dopiero z chwilą ustania wspólności ustawowej, zwykle następuje, gdy małżonkowie zdecydują się zakończyć małżeństwo poprzez rozwód. Wspólność ustawowa ustaje z chwilą orzeczenia przez sąd rozwodu, separacji, ogłoszenia upadłości jednego z małżonków, ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd, orzeczenia ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, a także w razie ustania małżeństwa na skutek śmierci jednego lub obojga małżonków.
O podziale majątku sąd może orzec m.in.:
– w wyroku orzekającym rozwód;
– w wyroku orzekającym separację;
– na wniosek małżonka;
– na wniosek wierzyciela jednego z małżonków.
Podział majątku może nastąpić również przez zawarcie stosownej umowy o podział majątku wspólnego.
Jak dokonać podziału majątku?
Należy wskazać, że ustawodawca przewidział domniemanie, że udziału małżonków majątku wspólnym są równe. Jednakże powyższe domniemanie nie oznacza, że nie istnieje możliwość dokonania podziału w innych proporcjach niż 1:1.
W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi.
Dlaczego warto powierzyć swoją sprawę kancelarii adwokackiej?
Sprawy o podział majątku, w szczególności z uwzględnieniem nierównych udziałów, wymaga wykazania okoliczności wskazujących na zasadność tak przedstawionego żądania. Pamiętać należy, że to na wnioskodawcy ciąży obowiązek udowodnienia wszelkich twierdzeń jakie zostają przestawione w pozwie, a więc wykazania faktycznego nierównego udziału w powiększaniu majątku czy dokonaniu nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny.
Powierzenie sprawy o podział majątku adwokatowi ma za zadanie zapewnić reprezentację strony w sposób zapewniający prawidłowy przebieg postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem interesów klienta kancelarii.