Separację sąd orzeka w sytuacji zupełnego rozkładu pożycia. Separacja może zostać zniesiona przez sąd na zgodne żądanie małżonków.
Zupełny rozkład pożycia to stan polegający na ustaniu więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami.
W odróżnieniu od rozwodu powyższy stan panujący pomiędzy małżonkami nie musi być trwały, zatem małżonkowie decydując się na wystąpienie o orzeczenie separacji nie musza zakładać, że stan będzie nieodwracalny lub prowadzić będzie do orzeczenia rozwodu.
Orzeczenie separacji
Orzeczenie separacji wywiera skutki w postaci między innymi ustania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Ponad powyższe orzeczona separacja skutkuje wykluczeniem małżonka z dziedziczenia na podstawie ustawy.
Podobnie jak w przypadku rozwodu przy orzekaniu w przedmiocie separacji sąd może wskazać który z małżonków winny jest powstania sytuacji uzasadniającej jej orzeczenie. Sąd rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem. Jednocześnie sąd orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Dlaczego warto powierzyć swoją sprawę kancelarii adwokackiej?
Sprawy o orzeczenie separacji, podobnie jak sprawy o rozwód, wiążą się z wielkimi emocjami, które niejednokrotnie nie pozwalają stronom na prawidłową ocenę sytuacji prawnej. Jednocześnie poziom emocji nie pozwala klientom na podjęcie prawidłowych i najkorzystniejszych dla nich działań prawnych.
Strach czy zdenerwowanie wpływają na sposób składania zeznań czy w skrajnych przypadkach paraliżują osoby zeznające przed sądem co sprawia, że klienci nie zeznają wszystkich kwestii ważnych z punktu widzenia toczącego się postępowania.
Powierzenie sprawy o orzeczenie separacji adwokatowi ma za zadanie zapewnienie reprezentacji strony w sposób zapewniający prawidłowy przebieg postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem dobra rodziny i dziecka.