Tytułem wprowadzenia wskazać należy, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Ustanowienie rozdzielności majątkowej

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

Umowa taka może zostać zawarta również przed zawarciem związku małżeńskiego.

Co więcej, umowa majątkowa małżeńska może być w każdym czasie zmieniona albo rozwiązana.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej.

Ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Co ważne, ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd na żądanie jednego z małżonków nie wyłącza zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej. Jeżeli rozdzielność majątkowa została ustanowiona na żądanie wierzyciela, małżonkowie mogą zawrzeć umowę majątkową małżeńską po dokonaniu podziału majątku wspólnego lub po uzyskaniu przez wierzyciela zabezpieczenia, albo zaspokojenia wierzytelności, lub po upływie trzech lat od ustanowienia rozdzielności.

Chwila powstania rozdzielności majątkowej

Rozdzielność majątkowa powstaje:

– z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu;

– z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków;

– w razie orzeczenia separacji;

– w razie orzeczenie rozwodu.

Dlaczego warto powierzyć swoją sprawę kancelarii adwokackiej?

Sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej, w szczególności z datą wcześniejszą niż dzień wytoczenia powództwa, wymaga wykazania okoliczności wskazujących na zasadność tak przedstawionego żądania. Pamiętać należy, że do na powodzie ciąży obowiązek udowodnienia wszelkich twierdzeń jakie zostają przedstawione w pozwie.

Powierzenie sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej adwokatowi ma za zadanie zapewnić reprezentację strony w sposób zapewniający prawidłowy przebieg postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem interesów klienta kancelarii.

KONTAKT Z ADWOKATEM