Każdy obywatel wcześniej czy później będzie mieć do czynienia z prawem spadkowym. Powyższe stwierdzenie wynika z faktu, iż do dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze wymagane jest jakiekolwiek działanie ze strony rodziny zmarłego. Zgodnie z art. 1015 ustawy kodeks cywilny, spadkobierca może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku jedynie w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania do spadku.
Zważywszy na obszerność regulacji prawa spadkowego oraz określenie terminów, których niedochowanie wiązać się może z niekorzystnymi skutkami prawnymi, zalecanym jest możliwie niezwłoczne zasięgnięcie porady prawnej adwokata.
Nadmienić również należy, że dziedziczenie jest nierozerwalnie związane z innymi gałęziami prawa, bowiem z chwilą przejścia praw i obowiązków ze spadkodawcy na spadkobierców wywiera skutki m.in. w sferze podatkowej.
Oczywistym również pozostaje, iż w zależności od rodzaju dziedziczonych praw niezbędne jest ich ujawnienie np. poprzez ujawnienie nowych właścicieli w księdze wieczystej nieruchomości; wystąpienie o dostęp do rachunków bankowych; zawiadomienie spółki o dziedziczeniu udziałów; zawiadomienie spółki o wstąpieniu w miejsce wspólnika-spadkodawcy; dokonanie zgłoszenia zmian w strukturach właścicielskich spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS czy w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych i inne.
Powyższe aspekty postępowania spadkowego wskazują, iż niewątpliwie zalecanym jest zasięgnięcie pomocy adwokata.