Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: 

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wskazać jednak należy, że nie można wydziedziczyć osoby uprawnionej do zachowku, jeżeli spadkodawca przebaczył mu krzywdę, która była podstawą do wydziedziczenia.

Przy wydziedziczaniu uprawnionych do zachowku należy dochować szczególnej staranności, aby taka dyspozycja spadkodawcy nie została po jego śmierci podważona. 

Możliwość jak i ryzyko podważenia dyspozycji spadkodawcy w postaci wydziedziczenia przemawia za koniecznością sporządzenia testamentu lub podjęcia niezbędnych czynności w toku postępowania spadkowego przez profesjonalistę trudniącego się świadczeniem usług prawnych w przedmiotowym zakresie. Z powyższych względów zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Adwokackiej Adwokata Jakuba Skindzier w Warszawie.

KONTAKT Z ADWOKATEM