Uprawnionymi do zachowku są zstępni, małżonkowie oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. 

Jakich rozmiarów jest zachowek?

Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału

Należy pamiętać, że przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów kodeksu cywilnego, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.

Do zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Zwrócić jednak należy uwagę, że jeżeli uprawnionym do zachowku jest zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

Dochodzenie zachowku

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Zachowku można również dochodzić od zapisobiercy jak i w określonych przypadkach od obdarowanego (osoby, która uzyskała darowiznę od spadkodawcy).

Dlaczego powierzyć swoją sprawę adwokatowi?

Pomoc adwokata w sprawach spadkowych może okazać się nieoceniona przy określaniu wartości przysługującego Państwu zachowku oraz w toku prowadzenia negocjacji z osobą zobowiązaną do jego zapłaty. Jednocześnie powierzenie swoich spraw kancelarii adwokackiej, w szczególności w sprawach związanych z dużymi emocjami, pozwala na zapewnienie Państwu profesjonalnej pomocy prawnej oraz przedstawienia żądań popartych uzasadnieniem prawnym. Skonstruowane przez adwokata pismo oraz późniejsza możliwość prowadzenia negocjacji z osobą niezaangażowaną emocjonalnie w spór, daje możliwość zakończenia sprawy bez występowania na drogę sądową.

Natomiast w przypadku wystąpienia z pozwem o zachowek pomoc profesjonalisty będzie nieoceniona przy formułowaniu żądania, wniosków dowodowych czy też przedstawienia prawidłowej oceny prawnej Państwa sytuacji, celem uzyskania korzystnego wyroku.

KONTAKT Z ADWOKATEM